הסתיו המתקרב והשפעתו על ואטה -6 דרכים לאזן את ואטה בסתיו

image

לפי הראייה האיורודית קיימות 3 דושות או איכויות שנקראות וואטה,פיטה וקאפה. איכויות אלו מורכבות מחמשת היסודות שמרכיבים את הבריאה: אש, אדמה, מים, אוויר וחלל. יסודות אלו מצויים בטבע ובפיזיולוגיה שלנו ומשפיעים עלינו בכל מהלכי חיינו.

הדושה וואטה קשורה ליסוד האוויר והחלל ודומיננטית בעונת הסתיו והחורף.

מחודש אוקטובר מתחיל שינוי במזג האוויר, העלים מחליפים צבעים ונושרים,יש תחושת יובש באוויר והדושה וואטה מתגברת ונשארת דומיננטית עד השינוי הבא שמתחולל במהלך חודש פברואר.

במידה והוואטה שלכם נוטה לצאת מאיזון בעונת הסתיו סביר להניח שתחוו חוסר מנוחה ועצבנות . השפעות אלו עלולות לגרום להפרעות פיזיולוגיות ופסיכולוגיות. בעיות שקשורות לווטה לא מאוזנת כמו עצירות ,יובש בעור, תיאבון לא סדיר,קושי להירדם, מתח ועייפות עלולות להופיע בסתיו בתכיפות גבוהה יותר.

כשהימים והלילות בסתיו הופכים קרים ויבשים כדאי לשים לב לכללים הבאים:

1 הכלל הראשון והחשוב ביותר הוא לאכול ארוחות מסודרות בשעות קבועות

אכלו את ארוחת הצהריים בין 12:00 ל14:00 ואת ארוחת הערב בשעות הערב המוקדמות מבלי להזניח את ארוחת הבוקר.

הסדרת זמני הארוחות תתרום להסדרת מעגלי הרעב והעיכול, ליצירת אש עיכול בריאה יותר ולהפחתת הצטברות רעלים בגוף.

שימוש בתוסף תזונה איורוודי ממקור טבעי שנקרא טריפלה יזין את מערכת העיכול, יעודד יציאות סדירות וישפר את יכולת הספיגה של הגוף.

2 מומלץ ללכת לישון מוקדם יותר,אידיאלי לקראת השעה 22:00. רובכם בוודאי הולכים לישון בשעות הרבה יותר מאוחרות אולם שווה לנסות לשנות את ההרגל הזה מכיוון ששינה בשעות מוקדמות מסייעת לגוף לסלק רעלים בצורה מאד יעילה ומחדשת ומרעננת את הגוף והרוח בצורה מאד עמוקה.

3 חשוב לשים לב יותר לדיאטה שלכם במידה ואתם מרגישים חוסר איזון בוואטה כדאי לאמץ דיאטה שכוללת מזון חם שבושל בתוספת שמנים בריאים.

4 אוכל שאינו טרי, מזונות מעובדים ומשומרים ומזונות שאינם מבושלים מוציאים את הווטה מאיזון ולכן יש להמנע מהם.. ארוחה מלאה צריכה לכלול מרקים חמים שכוללים מרק דאל (עדשים צהובים עדינים וקלים לעיכול) שמבושל טרי ומתובל קלות. אכלו בבוקר תפוח מבושל עם קינמון או דייסת קוואקר חמה שבושלה עם חלב צמחי.

בצהריים אכלו ירקות מאודיםאו מבושלים בשמן , השתמשו בתערובת תבלינים שכוללת: ג’ינג’ר,כורכום וכמון. תבלינים אלו מאזנים את הוואטה.שלבו בתזונה דגנים מלאים כולל לחם מחיטה מלאה. במידה ואתם רעבים בין הארוחות אכלו חטיפים בריאים כמו תמרים ,פירות טריים או כוס חלב שקדים מזין.

אפשר גם לשתות לפני השינה כוס חלב צמחי חם עם כפית דבש.

5 וואטה גורמת ליובש וכאשר מזניחים את העור בעונת הסתיו הוא נוטה להתקמט ולהתבגר מהר יותר. עיסוי יומיומי בשמן שומשום ושימוש בקרמים טבעיים המועשרים בשמנים צמחיים ואתרים יספק לכם את מה שדרוש כדי להעשיר ולפנק את העור בעונת הסתיו והחורף.

6 כאשר הוואטה יוצאת מאיזון בעונת הסתיו היא מגבירה תחושות של חוסר נחת,עצבנות ,חרדה ומתחים. פנו לכם זמן לתרגול קל ונעים של יוגה ומדיטציה. תרגולים אלו יעזרו לכם להתגבר על מתחים ועייפות רגשית.

כדי להרגיע את המיינד ולפוגג את המתחים מומלץ לקחת פורמולות איורודיות של צמחי מרפא שמיועדות להרגיע את מערכת העצבים ולהעניק רוגע ומיקוד.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s