שלוש הדושות המנטליות

image

איורוודה היא רפואה שמטפלת בגוף וברוח ומבוססת על התפיסה שכל מחלה בגוף נובעת מבעיה או מחלה מנטלית. במילים אחרות, כל בעיה מתחילה ברוח החושבת ורק לאחר מכן מתבטאת כמחלה בגוף הפיזי.

שלוש הדושות המנטליות נקראות גונות.

איורוודה טוענת שיש שלוש גונות, שלוש איכויות בסיסיות: סאטווה, רג׳אס וטאמס. הגונות מתייחסות לרמת התודעה והחשיבה שלנו ולדרך שבה אנו מגיבים למצבים ואירועים שונים. שלוש הגונות נמצאות תמיד בגופינו ביחסים משתנים.

סאטווה מייצגת טוהר וידע. אדם סאטווי מתאפיין באיכויות של טוהר, רגיעה, עדינות וסבלנות.

רג׳אס קשור לתשוקה ופעולה. אדם רג’אסי יהיה ספונטני, בעל תשוקות חזקות, קיצוני ומחפש סיפוקים מיידיים.

טמאס מייצג בערות. אדם טמאסי יהיה עצלן, בור, רמאי וחסר לב.

בדומה לדושות, הגונות משתנות בהתאם לגיל, לסביבה, לאיכות המזון שאנו צורכים ולרמת המתח שאנו חווים ברמה הפיזית והסביבתית. איורוודה טוענת שלכולנו יש דושה אחת דומיננטית יותר מהאחרות, ובאופן דומה יש לנו גם גונה אחת דומיננטית.

שלוש הגונות נחשבות לשלושה מקורות של מחשבה, רגש והתנהגות הקובעים את סוג האישיות והאופי שלנו. כל הגונות יפיקו תועלת מחיים סאטוויים טהורים שיתבטאו בתחום המנטלי, בפעילות הרמונית ובטיפוח איכויות מעודנות של הלב.

רוב האנשים חיים במצב שנמצא בין סאטווה לראג׳אס. כשאנו נוטים יותר לעבר טאמאס אנו נחווה הרס עצמי שיגרום להתנהגות שלילית, אפתיה ודיכאון.

כיצד להגביר את הסאטווה

איורווודה טוענת שחשוב להגביר את הסאטווה בחיים ומומלץ לעשות זאת במספר דרכים:

מדיטציה טרנסנדנטלית: מומלץ לתרגל פעמיים ביום מדיטציה טרנסנדנטלית במשך 20 דקות. מחקרים מדעיים חזרו והוכיחו שטכניקה זאת מגבירה את היצירתיות, מרחיבה את התודעה, מסלקת מתחים ולחצים, משפרת את הבריאות ואת מערכות היחסים ומגבירה את הסאטווה, הטוהר בחיים.

תזונה סאטווית: מוגדרת כתזונה צמחונית, וצריכת מזונות שמגבירים איכויות של רוגע, בהירות מנטלית ויצירתיות. תזונה זאת צריכה לכלול ירקות ופירות טריים, מיצים טבעיים, דגנים מלאים, קטניות מושרות במים ומונבטות, אגוזים, זרעים מושרים במים (במיוחד שקדים) , חלב צמחי, שמנים בכבישה קרה, מזון אורגני. כדי להגביר את האיכות של סאטווה מומלץ להימנע ממזונות משומרים, מעובדים, תוססים (כמו חומץ, קטשופ, שמרים ואלכוהול), מזונות שמכילים כימיקאלים ומזונות לא טריים. מזונות אלו מגבירים את הטמאס ויוצרים כבדות בתודעה.

יש להעדיף מזון מבושל, לאכול בהתאם לרמת הרעב ולהקפיד על ארוחות בזמנים קבועים.

פעילות והתנהגות סאטווית: יש להתמקד בפעילויות שגורמות לנו שמחה ואושר ולהימנע מפעילות שגורמת לנו תסכול ועייפות. חשוב להימנע מהדחקת צרכים טבעיים כגון התעטשות, פיהוק או הליכה לשירותים. מומלץ לצאת להליכה יומית. ללכת לישון בשעות סבירות, לגלות סלחנות ועדינות כלפי עצמינו, לתרגל מתינות בכל תחומי החיים: בתזונה, בשינה, בפעילות ספורטיבית. לשהות בחברת אנשים נבונים. להימנע מטיפוח שליליות וביקורת ולהתמקד בצדדים היפים והחיוביים של החיים.

כשהרוח שלנו פועלת בצורה סאטווית היא תאפשר לנו לזכות בידע שיאפשר לנו לבצע בחירות נכונות ולבצע פעולות שיקדמו סיפוק ושמחה בחיים.

הגברת הסאטווה בחיים תעניק לנו את היכולת להתחבר מחדש לכוח האינסופי של העצמי הגבוה, הנשמה, ולפתח מצבי תודעה גבוהים.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s