אוכל לנשמה

 image

רובינו מכירים את הביטוי ״׳אתה זה מה שאתה אוכל״. רוב האנשים מפרשים את זה כך שויטמינים, מינרלים, פחממות וחלבונים בונים את התאים, הדם והעצמות בגוף.

אבל הגישה של מהרישי איורודה ל ״אתה זה מה שאתה אוכל״ הינה משהו הרבה יותר מעודן ועוצמתי. המזון שאנו אוכלים ידוע בהשפעתו הישירה על התודעה שלנו ועל הרגשות שלנו. יש באפשרותו ליצור אושר או כעס, סיפוק או חוסר שקט, מחשבות על הדברים מקודשים או טמאים. אייכות המזון שאנו אוכלים יוצרת למעשה את מצב הרוח, הרגשות והתודעה שלנו.

הכינו אוכל שיגרום לשמחה

אוכל שהוא שלם וטהור מכיל יותר מהאינטליגנציה של הטבע וכך הוא יוצר יותר חיוניות, ערנות ושמחה כשאתם אוכלים אותו.

חשבו על הדוגמא הבאה: כאשר אנו אוכלים ארוחה איורודית שמורכבת מירקות אורגנים טריים, דגנים מלאים וקטניות שמבושלים בצורה טובה עם שמנים בריאים,תבלינים ועשבי תבלין, מרק דאל מעדשים לצד רטבים בריאים שעשויים מפירות וירקות (צ׳אטני),

כיצד תרגישו לאחר ארוחה שכזו?מרוצים ומסופקים!

עכשיו קחו בחשבון איך תרגישו לאחר ארוחה שכוללת ירקות משומרים, מזון מעובד, אוכל מטוגן בשמנים לא בריאים או מזון שמוגש במסעדות למזון מהיר. התוצאות עלולות להיות הרגשת כבדות וחוסר חיוניות.

איורודה נותנת למאכלים כאלו שם: הם נקראים מזונות טמסים ( לא טהורים) , אלו מזונות שיוצרים כבדות, עמימות, מחלות ואפילו התנהגות אגרסיבית לאלו שמזונם הקבוע מתבסס עליהם.

מזון טמסי הוא מזון שכולל שאריות, מזון באריזות, מזון קפוא, מזון משומר ומזון מעובד שכולל: חומץ, אלכוהול ומזון ישן ומקולקל. מזונות טמסים הם אנטי אוג׳ס ( אוג׳ס הינו התוצר הטוב ביותר והמעודן ביותר לאחר העיכול).והם יוצרים חשיבה עמומה, דיכאון רגשי וחוסר איזון פיזי.

המזון שמומלץ וכדאי להעדיף הוא מזון סטווי ( טהור) מזון זה מורכב מאייכויות חיוביות ורוחניות. מזון סטווי הוא מזון שלם שיוצר אושר, התרוממות, סיפוק, עירנות, והוא קל לעיכול. מזין סטווי כולל: דגנים מלאים, חלב צמחי, ירקות טריים אורגנים, ממתיקים טבעיים, שקדים, תפוזים, פירות עסיסיים ומתוקים כמו מנגו, פפאיה ואגס.

דיאטה שמורכבת ממאכלים קלים לעיכול וממזונות סטווים הינה מומלצת לכל אדם שבריאותו הטובה חשובה לו

ובמיוחד היא טובה לאנשים שבחרו את הנתיב הרוחני בחיים. מזונות אלו מומרים מהר יותר לאוג׳ס, התוצר המושלם שלאחר העיכול אשר בתמורה גורם לעור זוהר ובוהק, ניצוץ בעיניים ואיזון מנטלי, רגשי ופיזי.

אכלו מזון שמבושל באהבה

כאשר אתם מבשלים למשפחה ולחברים, זה חשוב להיות במצב רוח טוב ושמח. בכתבים העתיקים האיורודים צויין שהמצב הרגשי של הטבח משפיע על אייכות המזון. לכן זה אידיאלי לפי ההשקפה האיורודית לאכול כמה שיותר אוכל שבושל בבית, מפני שאוכל שבושל במסעדה על ידי זר יהיה בלתי סביר שיתאים לרמת האנרגיה החיובית לאוכל שבושל בבית על ידי מישהו שאוהב אותך.עבור ילדים חשוב במיוחד לבשל לעיתים קרובות. אין תחליף לאהבתם של אמא ואבא – שהינה מרכיב מפתח במזון של הילד.

ניתן בקלות לשלוט על האווירה בסביבת הבישול, התרכזו באוכל, תכננו את הארוחה במקום לזרוק משהו לסיר תחת לחץ. סגרו על הטלוויזיה, בקשו מהילדים ומחיית המחמד לצאת מהמטבח, ותנו לעצמכם זמן להינות מהפעולות הפשוטות של להריח את התבלינים, להרגיש את המרקם של הירקות, לשחק עם הצבעים, ולהינות. אם אחד מבני הזוג, הילדים או החברים אוהבים לעזור, קראו להם גם להיות מעורבים. מה שעובד עבורכם הוא הכי טוב. הפכו את הכנת הארוחה למאורע שמח. המחשבות והרגשות החיוביות שלכם הופכות את הארוחה לאחת שתומכת בפעולה סטווית ( טהורה) ותומכת בחיים.

אכלו באווירה טובה

לפי ההשקפה האיורודית חשוב מאד לאכול את הארוחה באווירה טובה וחיובית. הכינו מזון וסדרו את השולחן בצורה מושכת לעין, הקפידו שמרחב האכילה יהיה נקי ונעים, ששמש ואויר טרי יכנסו לאזור. אלו גורמים אשר משפיעים על העיכול.

אכילה בחברת משפחה או חברים טובים מומלצת מאד,בזמן שנהנים משיחה קלה ושקטה. המנעו משיחות אינטנסיביות או מוויכוחים ליד השולחן. זה משפיע לרעה על עיכול תקין.כאשר סועדים לבד ובשקט זוהי הזדמנות להתרכז בטעמים של האוכל ובברכת ההזנה שהוא נותן.יש להתגבר על הדחף להדליק את הטלוויזיה או את הרדיו. אתם תרגישו יותר טוב כאשר תיצרו אווירה רגועה סביב פעולת האכילה.

לקיחה של כמה דקות להודייה על המזון לפני האכילה הינה דבר אוניברסלי. זו הזדמנות להיזכר שמזון הינו חלק מהבריאה. וכאשר אתה אוכל אתה סופג את האנרגיה האינסופית והאינטליגנציה של הטבע. אמירת תפילה או הודייה כמה דקות לפני האכילה נותנת בנוסף הזדמנות לעצמך להירגע לאחר יום עמוס בעבודה, לתת לעיכול הזדמנות ליצור אוג׳ס בגוף מהמזון שנאכל.אוג׳ס הינו החומר הביוכימי העילאי אשר תומך בקשרים שלנו עם הטבע ועם אחרים. ולבסוף אכילה הינה פעולה מקודשת- זכות של אינטליגנציה אלוהית אשר תומכת ומזינה כל פעולה שלנו. הכנת המזון ואכילתו באופן זה הינה מחווה של הערכה לזה אשר אחראי על נתינת החיים שלנו ועל זה שתומך בחיינו.

ולבסוף לאחר שהארוחה הסתיימה, אל תקומו מהשולחן מהר מידי. הישארו יושבים לכמה דקות נוספות כדי לעזור לעיכול להתחיל בצורה תקינה. ולהינות מההזדמנות המענגת של אכילת ארוחה טעימה עם אנשים שאתם אוהבים.

המאמר תורגם (חלקית והותאם לגישה הטבעונית של הבלוג ) מתוך הבלוג הנפלא של מהרישי איורודה

http://mapi.com/blog/soul-food-the-subtle-ayurvedic-techniques-to-preparing-a-meal/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s