יוגה ואיורוודה

image

היוגה נכנסה לחיינו בסערה. הרבה אנשים מתרגלים אותה וברוב מכוני הכושר כיום מציעים שיעורי יוגה.  אנשים מחשיבים את היוגה לשיטת תרגול עדינה, אבל רוב המתרגלים הקבועים של היוגה נוכחו לדעת שהיוגה אינה תרגול שעובד רק במישור הפיזי אלא היא יוצרת איזון ברוח, ברגשות ובתודעה.

יוגה ואיורוודה, שהיא תורת הבריאות הוודית העתיקה, משתייכות לאותו מקור במסורת הוודית של הודו וחולקות את אותה המטרה, והיא – שיפור הבריאות.

הכתבים העתיקים של האיורוודה ופסוקים מהיוגה סוטרה מכוונים לאותה המטרה: השגת אחדות עם העצמי כמצב של בריאות ואיזון.
היוגה מוזכרת בכתבים האיורוודיים של צ׳ארקה סמהיטה כבעלת חשיבות בהפגת מתחים פיזיולוגיים ובהרגעת הרוח לפני תרגול מדיטציה. היוגה אידיאלית לסדר יום האיורוודי בכך שהיא מחדשת ומחיה את הגוף, משפרת את תהליכי העיכול ומסירה מתחים מהמערכת.
היוגה מאזנת את כל שלוש הדושות (מערך היסודות בגוף) ואת חמשת היסודות: אוויר, חלל, אש, מים ואדמה. לתנוחות יוגה שונות יש אפקט שונה על הדושות ועל היסודות. למשל תנוחות כפיפה קדימה מקררות את יסוד האש בגוף (פיטה); תנוחות פיתול מצוינות לאיזון יסוד האדמה בגוף (קאפה) מכיוון שהן ממריצות את העיכול; תנוחות כפיפות אחורה מחממות את הגוף ולכן מאזנות את יסוד האוויר (ואטה) בגוף – זאת בתנאי שלטיפוסי ואטה יש מספיק כוח פיזי לתרגל אותן.
תנוחות היוגה מעצבות את הגוף, מנקות ומטהרות איברים פנימיים מרעלים, ובכך היוגה מסייעת באחת ממטרות האיורוודה – טיהור המערכת מרעלים.

מתרגלי היוגה יכולים להפיק תועלת משמירה על סדר יום איורוודי. בחלק מהתרגון אפשר למשל לעשות עיסוי איורודי יום-יומי בשמן סומסום לפני התרגול. העיסוי מסייע להסיר רעלים מהגוף ומרגיע את השרירים.

הידע של מהרישי איורוודה מספק תמיכה אדירה למתרגלי היוגה. ללא ידע בסיסי באיורודה, האטה יוגה עשויה להיחשב כשיטת תרגול פיזית בלבד. מטרת היוגה היא לטהר את הערוצים בגוף בעזרת התנוחות השונות, אך לנסות לעשות זאת ללא שימוש בעקרונות איורודיים לסילוק אמה (חומרי פסולת לא מעוכלים) זה כמו לקפוץ על רגל אחת. בתי ספר מסורתיים ליוגה תמיד יוסיפו לימודי איורוודה לתנוחות היוגה מכיוון שיש יחסי גומלין בין שתי השיטות.

לאדם אשר מתרגל יוגה באופן קבוע יחל תהליך ניקוי רעלים מהמערכת, אך אם אורח חייו ותזונתו הם כאלו אשר יוצרים רעלים, תנוחות היוגה ינועו למעשה בצורה כבדה ולא אפקטיבית סביב הגוף.
כדי לקבל תועלת אמיתית מכוחה של היוגה לחולל טרנספורמציה ולהביא את הגוף, הרוח והרגשות למצב אופטימלי, מתרגלי היוגה צריכים לדעת איך להשיג טיהור רעלים עמוק ולהוסיף לכך את האיזון שאותו משיגים באמצעות יישום עקרונות איורוודיים הכוללים תזונה, אורח חיים, צמחי מרפא, שמנים ארומטיים, תרגול מדיטציה, צמחי תבלין וטכניקות איורוודית לטיהור המערכת.

להמשך קריאה מאמר באנגלית מתוך הבלוג של מהרישי איורוודה

לפרטים נוספים ולקביעת ייעוץ איורודי אפשר לפנות כאן

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s