השמחה מתחילה בקיבה

image

השמחה מתחילה בקיבה. רוצים לדעת מדוע? היכנסו למאמר של מהרישי איורודה מתוך הבלוג של מהרישי איורוודה

לפי האיורוודה יש קשר ישיר בין המזון שאנו אוכלים למצב בריאותינו. המזון שאנו אוכלים משפיע על הרגשות שלנו – בין היתר על השמחה שלנו. בריאות ושמחה תלויות בדבר משותף שנקרא אוג׳ס, תוצר העיכול המעודן ביותר במטבוליזם, התלוי ישירות באופן שבו אנו מעכלים את המזון ובאיכות המטבוליזם שלנו.
נקודה איורוודית מעניינת מאוד היא שאנו מעכלים גם את ההתנסות של כל חמשת החושים שמצויים בסביבה שלנו ובתוך המחשבות שלנו. זו הסיבה לכך שאנו סובלים כל כך ממתח ומהשפעתו המזיקה על רגשותינו.
רגשות משפיעים על היכולת שלנו לעכל את המזון בצורה נאותה, ואיכות עיכול המזון משפיעה על הרגשות שלנו. שני הדברים קשורים זה בזה.
אוג׳ס היא המקבילה הפיזית של אושר עליון וחוסן. היא זאת שגורמת לניצוץ בעינים, לעור קורן ולמערכת חיסונית חזקה.
בכתבים האיורוודיים נכתב שצבעה צהבהב בהיר ומקום מושבה הוא בלב ובתנועה האינסופית שבגוף. היא קרירה, רכה, מתוקה, יציבה, דביקה, צלולה וטהורה. וכשהאוג׳ס מלאת חיים בגוף ניתן לאבחן אותה בבדיקת דופק במהלך יעוץ איורוודי. אוג׳ס קשורה מאוד לקאפה (יסוד האדמה והמים בגוף) חזק. אדם עם אוג׳ס חזקה יהיה עם מבנה גוף מוצק, התלהבות, כוח, ידע וחוכמה.
באיורוודה ידוע שעיכול הוא אגני, כלומר אש, ועל האגני לתפקד באופן מושלם כדי להפוך מזון לתוצר מזוקק וטהור – האוג׳ס. איכות האוג׳ס אחראית לכל אנרגיית החיים בגוף ובתודעה שלנו.

איך לשמור על אוג׳ס כך שהוא יהיה מלא חיים

אז איך שומרים על מערכת עיכול שמתפקדת בצורה מושלמת ועל אוג׳ס גבוה?
אחד הגורמים העיקריים השומרים על מערכת חיסונית ואוג׳ס חזקים הוא שמירה על שרוטות נקיות. השרוטות הן ערוצי אנרגיה זעירים בגוף שלנו. כשהשרוטות צלולות מידע יכול לזרום בגוף בצורה חופשית, וזו הסיבה לכך שכדאי לשמור על מערכת עיכול שפועלת בצורה חלקה ולהימנע מהצטברות חומרי פסולת שחוסמים את השרוטות.

דרכים לשמור על שרוטות (ערוצי אנרגיה) צלולות ועל זרימה חופשית של אוג׳ס בגופינו

יש להקפיד על תזונה מאוזנת שכוללת מזון שבושל כהלכה ונאכל מתוך הקפדה על זמני ארוחות נכונים.
את הארוחה העיקרית יש לאכול בצוהריים, מומלץ ב-12:30. ארוחת בוקר וערב צריכות להיות ארוחות קלות. ארוחת ערב קלה תתרום רבות לשיפור העיכול ולשינה טובה בלילה.
כדי להגביר את האוג׳ס בחיים יש לשמור על סדר יום איורוודי ואורח חיים נכון, כלומר ללכת לישון בזמן (ב-22:00), להתעורר בזמן (עם הזריחה), להקפיד על זמני ארוחות, לתרגל מדיטציה טרנסנדנטלית ולצרוך צמחי מרפא איורוודים או פורמולות איורוודיות להזנת הגוף והרוח ולסיוע בפיתוח מצבי תודעה גבוהים כמו אמריט קלאש.
כמו כן יש לחיות את חיינו תוך שמירת ערכים של אמירת האמת, חופש מכעס, אי-אלימות, דיבור בנועם, שאיפה ליציבות, שמירה על ניקיון, סבלנות, תרומה לצדקה, תרגול שיטה רוחנית או דתית כל אחד על פי העדפתו, מסירות ונאמנות לאהבה, חמלה, שמירה על איזון, התנהגות הולמת את הזמן והמקום, שמירה על צניעות, בילוי בחברת המבוגרים מאיתנו, שמירה על השקפה חיובית, תרגול שליטה עצמית, הימנעות משימוש באלכוהול וסמים, כיבוד מורים ואנשים מבוגרים מאיתנו, העשרת התזונה שלנו במזונות שמגבירים אוג׳ס: מזון מבושל כהלכה, מזון אורגני, פירות וירקות טריים שמותאמים לסוג הגופני שלנו ותה מיוחד לאיזון ואטה, יסוד האוויר בגוף.

פעולות המפחיתות את האוג׳ס בגוף
פעילות גופנית נמרצת שגורמת לתשישות, חשיפת יתר לשמש או לרוח חזקה, שינה בשעה מאוחרת, טראומה פיזית או נפשית, עייפות, איבוד רב של דם, שפיכה מוגזמת של זרע, אכילת מזון שאינו ראוי לאכילה (ג׳אנק פוד), זיהום סביבתי ומתח נפשי.

כאשר נטפח אורח חיים מאוזן, עיכול חזק ואוג׳ס חזק נוכל לשפר את בריאותינו ולהגביר את השמחה והחוסן בחיינו. לעולם לא מאוחר להתחיל להרגיש טוב.

לינק למאמר באנגלית בבלוג של מהרישי איורוודה לחצו כאן

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s