איך לנצח את העייפות

image

לפי מהרישי איורוודה, עייפות נגרמת כתוצאה משימוש יתר, שימוש לא נכון או מחוסר שימוש במחשבות, ברגשות ובגוף הפיזי שלנו. לדוגמה, ייתכן שהעבודה שלנו קלה לנו, אך אם נעבוד הרבה נצבור עייפות.

עשייה לא נכונה נוגדת את הטבע שלנו. אם אדם הגון מוצא את עצמו נאלץ לשקר או לרמות, הוא ישתמש לא נכון במשאבים המנטלים שלו, והשימוש השגוי יוביל לעייפות. דוגמה לשימוש פיזי לא נכון: לדעת שמשימה פיזית מסוימת היא מעבר ליכולתנו ובכל זאת לעשות אותה. דוגמה לשימוש רגשי שגוי: לדעת שהלב שלנו עדין ורגיש ולמרות זאת להקיף את עצמנו באנשים כועסים וגסים.

גם חוסר שימוש במחשבה, ברגש ובגוף שלנו גורם לעייפות. אפשר ליישם את הביטוי ״השתמש בזה או שתאבד את זה״ לא רק בהיבט הגופני, אלא גם במוח וברגשות.

הצעד הראשון להפחתת העייפות הוא לאבחן את הסיבה לכך. נתחיל בכך שנשאל את עצמנו אם העייפות שלנו נגרמת במישור הפיזי, המנטלי או הרגשי ואם היא נגרמת עקב שימוש יתר, חוסר שימוש או שימוש לא נכון במחשבה, ברגש ובגוף.

כשנדע מה הם הגורמים לעייפות נוכל לטפל בהם. עלינו להכיר את נקודות התורפה שלנו ואת רמת הנוחות האישית שלנו. הפתרון לבעיית העייפות נמצא במשפט אחד ויחיד: צריך להשתמש נכון במחשבה, בגוף וברגשות שלנו.

עייפות ושלוש הדושות

יש קשר בין שלוש הדושות ושלושת סוגי העייפות: עייפות מנטלית קשורה לחוסר איזון בדושה ואטה (יסוד האוויר במערכת שלנו); עייפות רגשית קשורה לחוסר איזון בדושה פיטה (יסוד האש במערכת שלנו); ועייפות פיזית קשורה לחוסר איזון בדושה קאפה (יסוד האדמה במערכת שלנו).

אמה (הרעלים בגוף) נוצרת עקב עיכול לא תקין של המזון, והיא משפיעה על רמת עייפות שלנו בשלושת סוגי העייפות. הימנעו מאכילת שאריות מזון, מזון מהיר, מזון שרוסס בכימיקלים וחומרי הדברה, מזון משומר, קפוא או מעובד.

אספתי כמה המלצות לפתרון בעיית העייפות לפי סוג העייפות.

לעייפות מנטלית:

* לעשות דיאטה שמותאמת לאיזון ואטה לפי טבלת מזונות לאיזון ואטה

* ללכת לישון בשעה מוקדמת ולהימנע מעבודה מנטלית כמו עבודה מול המחשב לפני השינה

* לשתות תה איורודי Worry Free Tea

* לצרוך פורמולה איורווודית צמחית פעמיים ביום Worry Free

לעייפות רגשית:

* לעשות דיאטה שמותאמת לאיזון פיטה לפי טבלת מזונות לאיזון פיטה

* לשמור על סדר יום קבוע

* לצרוך פורמולה איורוודית Blissful Joy

* לצרוך תרכובת של שמנים אתרים ללב למריחה ולהרחה Blissful Heart Aroma Oil

* להימנע מדילוג על ארוחות

לעייפות פיזית:

* לעשות דיאטה שמותאמת לאיזון קאפה לפי טבלת מזונות לאיזון קאפה

* לשמור על סדר יום קבוע

* להכין ולשתות במהלך היום תה איורוודי מיוחד לשריפת האמה (רעלים): יש להרתיח 2 ליטר מים יחד עם כמה עלי בזיל ומנטה, 1/4 כפית זרעי כוסברה, 1/4 כפית כורכום וציפורן 

לסיום, שתי עצות נוספות להתמודדות עם העייפות:
* להפחית בשתיית קפה, קולה, תה שמכיל קפאין וכדורי שינה כדי לסייע לגוף לשקם את המעגל הטבעי של המנוחה והפעילות
* להכניס לסדר היום זמן מנוחה יומי. מערכת העצבים של האדם וגוף האדם אינם ערוכים למצב תמידי של מתח, לחץ, מהירות והתרגשות. הם צריכים מנוחה מספקת כדי לאפשר התחדשות והתאוששות וכדי לחוות אנרגיה טבעית ואושר

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s