טיפוח הכרה סאטוויות טהורה

image

 

המלצות איורודיות להשגת טוהר בחיים.

דרך מאות שנים של התבוננות בהתנהגות אנושית וקוסמית, מרפאים איורודים קדומים הגדירו שלושה גונות (אייכויות ) בסיסיות שמשפיעות על כל דבר שקורה ביקום ובנפש האדם. היחס שבו שלושת הגונות; סאטווה ( טוהר), ראג׳אס( פעולה) וטאמאס( הרס) קיימות נחשב על ידי המרפאים האיורודים כגורם שיוצר או הורס את ההרמוניה בחיינו.

סאטווה – נעלית מעל כל הגונות, סאטווה ביקום אחראית על הבריאה.היא נוכחת בעצמי הגבוה שלנו, מעניקה לנו את היכולת לדימיון טוב, לחשיבה נכונה, לעשייה טובה ולהתנהגות שמתואמת עם חוקי הטבע.

ראג׳אס – קשורה לפעילות. במישור הקוסמי היא אחראית לתחזוקה ולההזנה של כל מה שנברא. ראג׳אס מעניקה לבני האדם את המבנה המוחשי של החלומות והמוטיבציה לפעולה. אך עודף של ראג׳אס יוביל לחוסר מנוחה וחוסר יציבות ברמה המנטאלית.

טאמאס – מאפשר לנו לסיים או להשלים את מה שנוצר על ידי סאטווה וראג׳אס. בהקשר של היקום, טאמאס מייצגת הרס. בעוד שיש אנשים שעלולים לראות את טאמאס כגונה שלילית, הפילוסופיה האיורודית טוענת שלטאמאס יש תפקיד מוגדר. היא גומלת אותנו מתבניות ישנות ומעודדת אותנו לנוע ולהשקיע בדברים חדשים.

אישיות מאוזנת כוללת תערובת שווה של שלושת הגונות. ובאישיות חיובית ביותר הסאטווה תהיה גבוהה.

על פי האיורודה ניתן לטפח את הסאטווה בחיינו בשתי דרכים עיקריות:

1. אהארה- דיאטה.

2. ויהארה- פעילות או אורח חיים.

אהארה

״אתה מה שאתה אוכל״ , הצהרה פשוטה זו אוצרת בתוכה אמת ומשמעות נצחית. כדי להמחיש נקודה זאת משתמשים באיורודה בדוגמא של הפיל,הנמר והתן. הפיל הוא צמחוני לחלוטין, הוא חזק, עדין ואינטליגנטי דיו על מנת לעבוד טוב בסביבת אנשים. הפיל מייצג את ההכרה הסאטווית.

הנמר מייצג את הטבע הראג׳אסי, הוא הורג ואוכל חיות אחרות, טבעו הטורף גורם לו להיות אכזרי ,אגרסיבי, חסר מנוחה ,חזק ונמצא תמיד בתנועה.

התן מסמל את ההכרה הטאמאסית. הוא ערמומי, פחדן ועצלן, בורח מאור יום ושורד מאכילה של שאריות מזון שאינן נאכלות ע״י חיות אחרות.

המטרה שלנו היא לרכוש את האיכויות הסאטווית של הפיל. ניתן להשיג זאת על ידי ניתוח ושיפור הרגלי האכילה שלנו כך שיתאימו לאיכויות אלו.

אכלו מזון טבעוני וקל כמו : פירות וירקות טריים, דגנים מלאים, קטניות, שקדים ואגוזים. מאכלים אלו יגבירו את הרוגע, יעניקו להכרה בהירות ויצירתיות או במילים אחרות יגבירו את הסאטווה.

כאשר אתם מבשלים את המזון השתמשו במעט שמן קוקוס אייכותי , הוא מגיע לטמפ׳ רתיחה גבוהה מבלי לאבד את ערכו התזונתי ולכן מומלץ יותר משמנים אחרים.

מומלץ להימנע ממזונות מעובדים, משומרים, שמכילים צבעים מלאכותיים,ומרוססים עם כימיקלים וכמו כן ממזון מקורר. מזונות אלו מגבירים את האמה; רעלים של מזון שלא התעכל כהלכה בפיזיולוגיה שלנו, האמה מחלישה את האגני, אש העיכול של הגוף ,מובילה לחוסר חיוניות ואינה יוצרת סאטווה.

נסו לאכול קצת פחות מתחושת הרעב שלכם ואכלו את כל הארוחות בסדירות בזמנים קבועים.

ויהארה

ויהארה היא פעילות והתנהגות שמושפעת מאיכות ההכרה שלנו. קחו לדוגמא רכבת בוערת, כאשר הרכבת עולה בלהבות, שלושת סוגי ההכרה מגיבים בצורה שונה. ההכרה הטאמאסית, בהיותה עמומה וחלשה תתעלף או תיכנס לפאניקה, ולא תוכל לפעול או להגיב כראוי. ההכרה הראג׳אסית מסתמכת בטבעיות על פעילות , ולכן היא תתפרץ מיד לכיוון יציאת החירום. ההכרה הסאטווית היא רגועה ויציבה ולכן היא תיקח רגע לנתח את המצב ותפעל רק לאחר ששקלה את התגובה הנכונה.

למרות שכל אחד מאיתנו נולד כשגונה אחת או יותר דומיננטית מהשאר, יש לנו את הכוח להגביר את הגונה שאנו רוצים. איך ניתן לכוון את ההכרה לסאטווה? התשובה פשוטה, אנחנו מאמנים את ההכרה לפעול בהתאם לחוקי הטבע. הטיפים של המרפאים האיורודים בנוגע לכך הינם מעשיים והגיונים.

המלצות נוספות לבניית הסאטווה לפי הרופאים האיורודים :

התמקדו בפעילויות שמביאות לכם שמחה ואושר,אל תדכאו דחפים טבעיים כגון התעטשות או פיהוק , צאו להליכה יומיומית, צאו לפנסיה בגיל מוקדם, תקפידו על שינה טובה בלילה, היו עדינים וסבלנים כלפי עצמכם, תרגלו מתינות בכל דבר, היו בחברת אנשים חכמים , כוונו את החושים שלכם שישמעו להכרה שלכם, דבר זה יעניק לכם את היכולת לבצע החלטות נכונות ובריאות שיובילו להגברת הסאטווה בחייכם.

תרגלו פעמיים ביום מדיטציה טרנסדנטלית במשך 20 דקות, מחקרים מדעיים הוכיחו שמדיטציה זאתצ מגבירה את היצירתיות, מרחיבה את התודעה, משפרת את מערכות היחסים ומגבירה את הסאטווה.

לסיכום ההכרה הסאטווית תמיד תבחר מחשבות ופעולות שמקדמות אושר ותחושת סיפוק. היא עשירה בידע, ויודעת בדיוק מה יועיל לנו. טפחו את הסאטווה בחייכם, ותוכלו להתחבר מחדש לכוח הלא מוגבל של הנשמה או של העצמי הגבוה שלכם.

מתוך הבלוג של מהרישי איורודה , לקריאת המאמר באנגלית

http://www.mapi.com/ayurvedic-knowledge/brain-power/creating-a-balanced-mind.html#gsc.tab=0

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s