טיפוח הכרה סאטוויות טהורה

image

המלצות איורוודיות להשגת טוהר בחיים:

לאחר מאות שנים של התבוננות בהתנהגות אנושית וקוסמית הגדירו מרפאים איורוודים קדומים שלוש גונות (איכויות) בסיסיות המשפיעות על כל התרחשות או מצב ביקום ובנפש האדם: סאטווה (טוהר), ראג׳אס (פעולה) וטאמאס (הרס). על פי המרפאים האיורוודים, היחס בין הגונות בכל מצב נתון הוא הגורם שיוצר או הורס את ההרמוניה בחיינו.

סאטווה – הנעלה בגונות. במישור של היקום סאטווה אחראית על הבריאה. היא נוכחת בעצמי הגבוה שלנו, מעניקה לנו את הדימיון הטוב, החשיבה הנכונה, העשייה הטובה וההתנהגות המתואמת עם חוקי הטבע.

ראג׳אס – קשורה לפעילות. במישור הקוסמי היא אחראית לתחזוקה ולהזנה של כל מה שנברא. היא מעניקה לבני האדם את המבנה המוחשי של חלומותיהם ואת המוטיבציה לפעולה. עודף ראג׳אס יוביל לחוסר מנוחה וחוסר יציבות ברמה המנטלית.

טאמאס – מאפשרת לנו לסיים או להשלים את מה שנוצר על ידי סאטווה וראג׳אס. במישור של היקום טאמאס מייצגת הרס. יש אנשים הסבורים שטאמאס היא גונה שלילית, אך בפילוסופיה האיורוודית טאמאס נחשבת גם כגונה בעלת תפקיד מוגדר וחשוב: היא גומלת אותנו מתבניות ישנות ומעודדת אותנו לנוע קדימה ולהשקיע בדברים חדשים.

אישיות מאוזנת כוללת תערובת שווה של שלוש הגונות. באישיות חיובית במיוחד הסאטווה תהיה גבוהה. על פי האיורוודה אפשר לטפח איכות זאת בחיינו בשתי דרכים עיקריות: אהארה – דיאטה, ויהארה – פעילות או אורח חיים.

אהארה – אדם הוא מה שהוא אוכל. הצהרה פשוטה זו אוצרת בתוכה אמת ומשמעות נצחית. כדי להמחיש נקודה זאת משתמשים באיורוודה בדוגמה של הפיל, הנמר והתן. הפיל הוא צמחוני לחלוטין, הוא חזק, עדין ואינטליגנטי דיו כדי לעבוד טוב בסביבת אנשים. הפיל מייצג את ההכרה הסאטווית. הנמר מייצג את הטבע הראג׳אסי – הוא הורג ואוכל חיות אחרות, טבעו הטורף גורם לו להיות אכזרי, אגרסיבי, חסר מנוחה וחזק, והוא נמצא תמיד בתנועה. התן מסמל את ההכרה הטאמאסית – הוא ערמומי, פחדן ועצלן, בורח מאור יום ושורד מאכילה של שאריות מזון שחיות אחרות הותירו.

המטרה שלנו היא לרכוש את האיכויות הסאטווית של הפיל. אפשר להשיג זאת על ידי ניתוח ושיפור הרגלי האכילה שלנו וכן על ידי שינוי ההתנהגות.

המלצות המרפאים האיורוודים הקשורות לאכילה:

* אכלו מזון טבעוני וקל, למשל פירות וירקות טריים, דגנים מלאים, קטניות, שקדים ואגוזים. מאכלים אלו יגבירו את הרוגע, יעניקו להכרה בהירות ויצירתיות, ובמילים אחרות, יגבירו את הסאטווה. כאשר אתם מבשלים את המזון השתמשו במעט שמן קוקוס איכותי. הוא מגיע לטמפרטורת רתיחה גבוהה מבלי לאבד את ערכו התזונתי, ולכן מומלץ יותר משמנים אחרים.

* הימנעו ממזונות מעובדים ומשומרים שמכילים צבעים מלאכותיים וכימיקלים. כמו כן מומלץ להימנע ממזון מקורר. מזונות אלו מגבירים את האמה, רעל שנוצר ממזון שלא התעכל כהלכה בפיזיולוגיה שלנו. האמה מחלישה את האגני, אש העיכול של הגוף, מובילה לחוסר חיוניות ואינה יוצרת סאטווה.

* נסו לאכול קצת פחות מתחושת הרעב שלכם ואכלו את כל הארוחות בסדירות בזמנים קבועים.

ויהארה – ויהארה היא פעילות והתנהגות המושפעת מאיכות ההכרה שלנו. לדוגמה, כאשר רכבת עולה בלהבות כל אחת משלוש ההכרות מגיבה אחרת: ההכרה הטאמאסית, בהיותה עמומה וחלשה תתעלף או תיכנס לפאניקה ולא תוכל לפעול או להגיב כראוי. ההכרה הראג׳אסית מסתמכת בטבעיות על פעילות, ולכן היא תתפרץ מייד לכיוון יציאת החירום. ההכרה הסאטווית רגועה ויציבה ולכן ראשית היא תנתח את המצב, ורק לאחר ששקלה את התגובה הנכונה – תפעל.

למרות שכל אחד מאיתנו נולד עם גונה אחת דומיננטית יותר מהשתיים האחרות, יש לנו את הכוח להגביר את הגונה שאנו רוצים. איך אפשר לכוון את ההכרה לסאטווה? התשובה פשוטה: אנחנו מאמנים את ההכרה לפעול בהתאם לחוקי הטבע. הטיפים של המרפאים האיורוודים בנוגע לכך  מעשיים והגיוניים.

המלצות המרפאים האיורוודים הקשורות לאורח חיים:

* התמקדו בפעילויות שמביאות לכם שמחה ואושר; אל תדכאו דחפים טבעיים כגון התעטשות או פיהוק; צאו להליכה יומיומית; צאו לפנסיה בגיל מוקדם; הקפידו על שנת לילה טובה; היו עדינים וסבלניים כלפי עצמכם; תרגלו מתינות בכל דבר; היו בחברת אנשים חכמים; וכוונו את החושים שלכם כך שישמעו להכרה שלכם. דבר זה יעניק לכם בריאות ואת היכולת לבצע החלטות נכונות. אלו יובילו להגברת הסאטווה בחייכם.

* תרגלו פעמיים ביום מדיטציה טרנסדנטלית במשך עשרים דקות. מחקרים מדעיים הוכיחו שמדיטציה זאת מגבירה את היצירתיות, מרחיבה את התודעה, משפרת את מערכות היחסים ומגבירה את הסאטווה.

לסיכום, ההכרה הסאטווית תבחר תמיד מחשבות ופעולות שמקדמות אושר ותחושת סיפוק. היא עשירה בידע ויודעת בדיוק מה יועיל לנו. טפחו את הסאטווה בחייכם ותוכלו להתחבר מחדש לכוח הלא מוגבל של הנשמה או של העצמי הגבוה שלכם.

מתוך הבלוג של מהרישי איורוודה. לקריאת המאמר באנגלית לחצו כאן

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s