איך לאזן את הוואטה 

ואטה אחראית על הזרימה והתנועה בגוף וברוח שלנו. היא אחראית על זרימת המחשבות, הזיכרון, תנועת המזון במערכת העיכול שלנו ,יציאת הפסולת וזרימת הדם והנשימה. ואטה אחראית על תנועת שלושת הדושות בגוף וברוח. קאפה ופיטה אינן יכולות לנוע בלעדיה. היא המנהיגה ! לכן חשוב מאד לשמור על ואטה מאוזנת. כאשר ואטה מאוזנת נוכל לחוש יותר אנרגטיים, נוכל ללמוד בקלות רבה יותר ולהנות מבהירות מחשבתית וחדות. העיכול יהיה טוב יותר, היציאות יהיו סדירות , זרימת הדם בגוף תהיה טובה, נוכל להירדם בקלות ולהנות משינה טובה.אנשים שהואטה אצלם דומיננטית נראים תמיד עסוקים. יש להם יכולת להתמודד עם כמה מטלות בעת ובעונה אחת ולעשות זאת בהתלהבות! מבנה גופם רזה, הם אינם עולים במשקל בקלות ויש להם יכולת ללמוד דברים חדשים בקלות. למרות כל התנועה הזו טיפוסי ואטה אינם מאופיינים ביסוד אש אלא בדיוק ההיפך, טיפוסי ואטה יכולים להתקרר ולעיתים קרובות כפות ידיהם ורגליהם יהיו קרות גם כשלרוב האנשים יהיה חם. לכן כדי להתמודד עם הקור של ואטה הם אוהבים חום , שמש , מקלחת חמה או להתעטף בכמה שכבות לבוש.

חוסר איזון במערכת שלנו נוצר לרוב בגלל ואטה. כאשר ואטה יוצאת מאיזון גם פיטה וקאפה הולכות בעקבותיה. סימנים מוקדמים לכך יתבטאו בהרגשת קור בבית ובחוץ,שיכחה, ריחוף ,חוסר ריכוז, קושי להירדם בלילה ,עצירות , דאגות וחרדות. 

ניתן לתאר איך יפעל אדם עם ואטה לא מאוזנת כאשר יהיה עליו למלא משימות שונות. תהיה לו נטייה לשכוח פרטים או להתנהל בחוסר ריכוז. גם אם הוא יצליח למלא את המשימה הוא עלול לסבול ממתח ועייפות תוך כדי התהליך. אם אנחנו מזהים את חוסר האיזון של ואטה חשוב להבין שאין טעם ללחוץ על עצמינו או על אחרים . הדרך הטובה ביותר יהיה לאזן את ואטה.

כמה דרכים מומלצות כדי לשמור על ואטה מאוזנת  

להישאר במצב רגוע 

חשוב מאד להיות רגועים ולשמור על סדר יום קבוע. ואטה נוטה להתאזן כאשר סדר היום שלנו קבוע. יהיה טוב לתכנן את סדר היום עוד מהלילה הקודם כאשר אנו הולכים לישון בשעה מוקדמת. כך נוכל להתעורר מוקדם בבוקר ולחוש רעננים ונמרצים. 

בערב אפשר לשתות כוס תה לאיזון ואטה כשעה לפני השינה. 

http://www.mapi.com/products/herbal-beverages/ayurvedic-teas/vata-tea.html

 

 להשתמש בשמן לאיזון ואטה במבער בחדר השינה בלילה או בטפטוף כמה טיפות על הכרית 

http://www.mapi.com/products/aromatherapy/vata-calming-oil.html
אפשר גם להשתמש בשמן לבנדר , קמומיל או שמנים אתרים מרגיעים אחרים גם במשרד.
 לקחת תרכובת צמחי מרפא איורוודים שמנטרלת את הדאגות והמתח הנפשי ממערכת העצבים שלנו.
http://www.mapi.com/products/herbal-supplements/emotional-balance/worry-free.html

 כדור אחד לפני השינה.
לאזן את מערכת העיכול 
המפתח לאיזון ואטה במערכת העיכול הינו סדירות ! במיוחד יציאות סדירות ויומיומיות. התנועתיות הגבוהה של ואטה כאשר העיכול אינו סדיר זה יכולה להתבטא בהתכווצויות במעי, שלשול ,עצירות או גאזים. 

במקרה כזה מומלץ לקחת טריפלה אורגנית לפני השינה שמנקה את הרעלים מהמעי בלילה. 
http://www.mapi.com/products/herbal-supplements/digestion/digest-tone.html
אכלו ארוחות מבושלות ,בשעות מסודרות במשך כל יום, גם אם אתם עסוקים ונוטים לחטוף על הדרך ארוחת צהריים קלה. אוכל חם מזין ומבושל יעזור לנו להישאר מקורקעים. 

תבלו את האוכל בתערובת תבלינים שמותאמת לאיזון ואטה שמכילה ג’ינג’ר ,כמון וחילבה 

http://www.mapi.com/products/food-spices/vata-churna.html

תעדיפו אוכל חמים , שומני ( שמנים בריאים אורגנים והכבישה קרה ) וכבד ( כמו דייסות , מרקים סמיכים ונזידים ) ובטעם מתוק , מלוח וחמוץ. טעמים אלה מאזנים את הואטה. 

הפחיתו מזון קל ,יבש, קר,עפיץ , מר וחריף. 

אכלו ארוחת צהריים גדולה אך כזו שעדיין תהיה קלה לעיכול.  
שימוש בשמנים 

 אנשים עם עודף ואטה יסבלו מעור יבש ומחוספס.

עיסוי איורוודי יומי ( אביהנגה )בשמן סומסום אורגני או בשמן צמחי אחר יחולל פלאים לעור יבש וימתן עודף תנועתיות. 

בכל בוקר לפני המקלחת אפשר לעשות לעצמנו עיסוי עדין עם השמן על כל הגוף כולל הראש. ובימים שאנחנו עסוקים ואין לנו מספיק זמן אפשר להסתפק בשימון תעלות האוזניים ולחזור על זה במהלך היום, אם אתם גרים במקום עם מזג אוויר יבש שימו שמן על הקמיצה ( האצבע הקטנה) ושמנו את פנים הנחיריים בתנועות סיבוביות. לאחר מכן נגבו את שארית השמן מהאף.

ניתן גם להשתמש בספריי מרגיע לנחיריים
http://www.mapi.com/products/herbal-supplements/allergen-defense/clearsoothe-nasal-spray.html
תרגול יוגה ומדיטציה 

תרגול יוגה שנעשה בצורה נכונה מעסה את האיברים ,משחרר את המפרקים שלנו ומרפה מתחים עצביים. זה הופך את היוגה לתרגול אידיאלי ללא מאמץ עבור טיפוסי ואטה. מהרישי איורוודה ממליצה לשים בעדינות תשומת לב על האזור בגוף שנמתח בעת תרגול האסאנה. לתרגול זה יהיה אפקט מאזן בגלל שאזור המתיחה הינו למעשה נקודת מרמה ( צומת אנרגטית חשובה שבה יש קשר הדוק בין הגוף לרוח.) כאשר נתרגל את האסאנות בצורה נכונה הן יעוררו את נקודות המרמה בגוף ויצרו איזון. חשוב לתרגל את האסאנות באטיות ולהימנע מתנועות מהירות שמוציאות את הואטה מאיזון.

תרגול מדיטציה טרנסדנטלית 20 דקות פעמיים ביום מאפשר לנו לעבור מעבר לפעילות מנטלית ולהחזיר את האיזון לגוף ולרוח. אם עדיין לא למדתם מדיטציה טרנסדנטלית תוכלו לקרוא על כך יותר בכתובת 

‏www.meditation.org.il

 

לקריאה נוספת על שלושת הדושות 

 https://ayurvegan.lilacshefi.com/2017/10/09/שלושת-הדושות/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s